środa, 27 października 2010

Park Traugutta i prawa człowieka

Większość praw człowieka wynika z jego przyrodzonej i niezbywalnej godności. Gwarantuje nam to m.in. Konstytucja RP. (art. 30)
Warto znać swoje prawa i wiedzieć, gdzie są one zapisane. Jeszcze ważniejsza jest umiejętność korzystania z nich w praktyce, w naszym codziennym życiu.






PRAWA CZŁOWIEKA DRUGIEJ GENERACJI fragment:
Postanowienia o prawach człowieka adresowane są bezpośrednio do obywateli. Równocześnie przewidują one odpowiednie obowiązki dla państwa i jego organów. Państwo, jako gwarant praw człowieka, bierze na siebie ciężar stworzenia warunków, aby prawa były faktycznie realizowane, aby jedni obywatele nie wykorzystywali swoich praw ze szkodą dla praw innych obywateli. Zapewnia także obywatelom niezbędną pomoc w wykonywaniu i dochodzeniu swoich praw

Przechadzam się po parku i myślę, że dziś w Polsce prawa te nie są przestrzegane. Prawo do pracy... Sięgam do danych UP nt stanu bezrobocia w naszym mieście.
Liczba bezrobotnych rośnie...
Tendencje:
1. Na koniec kwietnia br. stan bezrobotnych wyniósł 6.019 osób.
§ Jest wyższy od analogicznego okresu 2008 r. o 115 osób, tj. o 1,9%.
§ W końcu kwietnia br. w porównaniu do marca br. bezrobocie wzrosło o 139 osób, tj. o 2,4 %.

2. Liczba ludzi młodych do 25 roku życia zarejestrowanych w ewidencji jako bezrobotne wynosiła 1.090 osób – o 23,4% więcej niż rok temu, zaczyna pojawiać się tendencja wzrostowa. (stan na koniec kwietnia 2009)