wtorek, 16 listopada 2010

4 tysiące

Czy jakaś zaraza dopadła nasze miasto? Tym razem wielkie spustoszenia dotknęły posiadłości ziemskich miasta. Najeźdźcy plądrowali wsie, niszczyli zasiewy, a to, co udało się zebrać z pól, rekwirowali jako zdobycz wojenną. Na domiar złego do bram miasta zapukała epidemia dżumy. Wojna i zaraza zabrały łącznie w latach 1656-1700 ponad 10 tysięcy mieszkańców Elbląga. (zaczerpnięto z www.elblag.pl)
Nie to nie to.
Tragiczna sytuacja w Jaśle, woj. podkarpackie. Woda z rzeki przerwała wał przeciwpowodziowy na długości ok. 40 m. i wdziera się do miasta. Trwa akcja ratunkowa i ewakuacyjna, która obejmie 4 tys. mieszkańców.
To też nie.
Żabno jest miastem w powiecie tarnowskim w województwie małopolskim. Położone jest nad Dunajcem, prawym dopływem Wisły. Liczy 4,3 tys. mieszkańców.
To też nie. Nie, nikt na nas nie napadł tym razem. Straszliwej powodzi też nie było. To eurosieroctwo - zjawisko społeczne. Rozbite rodziny, porzucane dzieci z powodu ... biedy. Emigracja zarobkowa.
I Elbląg toczy ta choroba. Problem ten dotyka wielu z nas. Niestety mimo iż ubyło nam ok. 4 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 8 lat, liczba osób bez pracy stale rośnie.
Wg danych GUS najwyższa jak dotąd liczba ludzi mieszkała w Elblągu na przełomie lat 1999/2000 i wynosiła niespełna 131 tysięcy. W roku 2008 - było nas już tylko 126,439 i stale ubywa... nadal brak pracy. Według danych GUS w listopadzie 2009 roku bezrobocie w naszym mieście wynosiło 15, 2% i było wyższe od średniej krajowej o kilka procent a obecnie stopa bezrobocia w mieście sięga już 16,5 %, podczas gdy średnia krajowa to 12,7%... Zjawiskiem tym dotknięte są szczególnie kobiety.
Czy nas te dane jeszcze są w stanie poruszyć? Żaden "nowy plan" tego zjawiska nie zmieni ani totalne rozkopywanie miasta czy Kraju, także najsprytniejszy PR. Raczej uczciwość, szacunek dla innych i śmiała wyobraźnia, odwaga na rzecz innych. Wizja jak stworzyć miejsca pracy, jak uruchomić kapitał i potencjał ludzki.
Jeszcze raz, nie wydoić ale uruchomić. Uruchomić tzn. zreformować akty prawne, zmniejszyć podatki, zredukować biurokrację.
Polityka lokalna ma bardzo wiele wspólnego z tą globalną, czyli odgórną...

Teraz mini test:
1. Co Ci bardziej pasuje, gaz łupkowy czy rura z Rosji przez kolejne 30 lat?
2. Czy wolisz być Liderem Europy Środkowej, czy jakimś tam kawałeczkiem UE?
3. Czy chcemy obniżenia podatków i wolności gospodarczej, czy instytucjonalnego państwa zaborczego?
4. Jaki jest Twój pogląd na Tragedię Smoleńską? Jaka była prawdziwa przyczyna Katastrofy i czy zależy odpowiednim czynnikom na jej wyjaśnieniu?

Nie musisz mi mówić. Odpowiedz sobie sam. W internecie jest mnóstwo pomocnych informacji. Wystarczy zrezygnować z wygody oglądania wiadomości w TV np TVN i poszukać na własną rękę.